Szymanowski Quartet

 

 

 Szymanowski Quartet od ponad 20 lat prowadzi międzynarodową działalność koncertową, będąc stałym gościem na scenach wszystkich kontynentów.

Rozpoczynając swą dynamiczna karierę w 1996 roku, zespół natychmiast awansował do ekskluzywnego grona najpopularniejszych kwartetów smyczkowych na świecie, wyróżniając się swą ekspresyjnością i dbałością o stylistyczną różnorodność oraz własnym dźwiękowym charakterem.

Poprzez nazwisko swojego patrona, Karola Szymanowskiego kwartet stał się ambasadorem jego muzyki na świecie, a tym samym muzyki polskiej, wykonując na niemal każdym koncercie utwory Karola Szymanowskiego  oraz innych kompozytorów polskich.

Pierwsze impulsami we wczesnej  działalności kwartetu, były  nagrody na międzynarodowych konkursach muzycznych we Florencji , Melbourne, Osace, Monachium, Weimarze i Hanowerze oraz poprzez spotkania z wielkimi osobowościami takimi jak Alfred Brendel, Isaak Stern,

Hatto Beyerle, Walter  Levin czy członkami legendarnych kwartetów Amadeus, Guarneri, Juliard i Emerson.

Stąd do dziś Szymanowski Quartet dba o zachowanie wielkich tradycji kwartetowych z których czerpał na początku swej kariery, jednocześnie poszukując nowych elementów wyrazu i drogi do wierności kompozytorskiej stylistyki.

Od początku swojej kariery kwartet regularnie występuje w najważniejszych salach koncertowych takich jak m.in Carnegie Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie , Concertgebouw w  Amsterdamie , wiedeński Musikverein  i Kozerthaus w Wiedniu i Berlinie.

Zespół  gości także na renomowanych  festiwalach , takich jak BBC Proms, Schlezwig –Holstein,  Rheingau , Schwetzingen , Schubertiade czy Lockenhaus, odbywa także  corocznie trasy koncertowe  w USA,  Kandzie  i Azji  oraz występuje w Ameryce południowej i Australii.

 

Szymanowski Quartet został odznaczony medalem „ Za zasługi dla kultury polskiej“, otrzymał nagrodę im. Karola Szymanowskiego, a także był wybrany w latach 2001-3 do programu BBC „ Young generation Artists”.

 

Kwartet regularnie współpracuje  ze znakomitymi artystami takimi jak Rudolf Buchbinder , Joseph Kalichstein czy Alfred Brendel , który zaprosił Szymanowski Quartet do odbycia wspólnej trasy  w najważniejszych salach koncertowych Europy w rocznicę 80- tych urodzin pianisty . Zespół pracuje także ze znamienitymi  kompozytorami, takimi jak Krzysztof Penderecki , Sofia Gubaidulina lub Magnus Lindberg, dbając jednocześnie o wykonania utworów kompozytorów młodszego pokolenia .

Szymanowski Quartet można usłyszeć na nagraniach takich wytworni fonograficznych jak m.in Decca, Hyperion,

Haenssler Classic and CAvi-music.